Máte v plánu řešit hypotéku?

Pospěšte si! ČNB od 1. 4. 2022 mění podmínky!

Bankovní rada ČNB dne 3.2.2022 opět zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,50 % a lombardní sazby na 5,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. února 2022.

CO TO ZNAMENÁ?

Prudké zvýšení sazeb má vliv na hypotéky i na celou ekonomiku. Sazby na hypotečních úrocích už v průběhu ledna překonaly 4 %, přesto ČNB uklidňuje, že by se sazby neměly dostat přes 5% a v horizontu jednoho roku by se už zase měly začít postupně snižovat. Ale pouze za předpokladu, bude docházek k poklesu inflace.

příklad maximální výše hypotéky po 1.4.2022:

Náš ilustrativní žadatel pan Novák, nemá žádné splátky spotřebitelských úvěrů, ani leasing či kreditní kartu. Pan Novák jako žadatel o hypotéku s průměrným čistým měsíčním příjmem 30.000,- Kč  získá po regulaci hypotéku v maximální možné výši  3,24 mil. PROČ? Jednoduše proto, že po úpravě úvěrového ukazatele LTV, DSTI a DTI mu poskytovatel vypočte maximální možnou výši splátky na 13.500,- Kč !!! S aktuální průměrnou cenou bytu 2+1 v Praze ve výši 7,4 mil. se pak pak sen o vlastním bydlení stává naprosto nedosažitelným.

LTV, DSTI A DTI

Navíc od 1.4.2022 dochází u hypotečních úvěrů k úpravě úvěrového ukazatele LTV, DSTI a DTI, který má ověřit schopnost klienta splácet úvěr z vlastních zdrojů. Ukazatel finanční rezervy domácnosti spotřebitele, zohledňuje příjmy domácnosti, běžné životní náklady typické pro domácnost spotřebitele a výdaje domácnosti vyplývající ze všech jejích finančních závazků, včetně nově poskytovaného úvěru.


ČNB dne 10.12.2022 vydala „Doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí” ve kterém poskytovatelům hypotečních úvěrů doporučuje, obezřetně posuzovat žádosti o poskytnutí spotřebitelského úvěru spotřebitelům, u nichž by úvěrový ukazatel DSTI přesáhl úroveň 40 %.

CO vše se tedy mění, a jaké jsou konkrétní dopady?

Úvěrové ukazatele při žádosti o hypotéku po regulaci:
LTV: Bude potřeba mít naspořeno alespoň pětinu ceny nemovitosti (u žadatelů mladších 36 let bude LTV 90 %)
DSTI: Celková splátka úvěrů ve výši max. 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele (u žadatelů mladších 36 let pak 50 %)
… a konečně DTI: celková výše úvěru by se měla vejít do 8,5 násobku čistého ročního příjmu žadatele (u žadatelů mladších 36 let bude DTI 9,5).

To nejdůležitější nakonec:

Nové podmínky se budou týkat všech hypoték, a to včetně refinancování.